Emre Kanaat

Vodafone Türkiye Mobil Pazarlama ve İş Ortakları Katma Değerli Servisler Kıdemli Müdürü

1974 yılında İstanbul’da doğan Emre Kanaat, 1998 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Sonrasında Yeditepe Üniversitesi’nde MBA ve ardından burslu olarak University of Houston’da MIS programlarını tamamladı. Asistanlık görevini de üstlendiği MIS master programı kapsamında “Internet teknolojileri ve veri tabanı yönetimi” üzerine çalışmalar yürüttü. Eğitimi sonrası 2003 yılında “Internet Marketing: Toward a more accurate picture” başlıklı makalesini eş yazar olarak yayınladı. Kariyerinde; mobil pazarlama, stratejik planlama, katma değerli servisler ve müşteri ilişkileri yönetimi konularındaki birikimi ile ilgili yöneticilik pozisyonlarında çalıştı.

Citibank Kurumsal Bankacılık bölümünde kariyerine başlayan Emre Kanaat; Müşteri İlişkileri Yönetimi, MIS ve çeşitli CRM Projelerinin Yönetimi gibi farklı pozisyonlarda çalıştı. Özellikle Müşteri Yönetimi süreçlerinin yeniden yapılandırılması ve teknolojik entegrasyon konularına odaklandı.

Sonrasında Global Bilgi’de Planlama ve Raporlama Yöneticisi görevini üstlendi. Çağrı Merkezi ve Alternatif Kanalların Planlanması, CRM Süreçlerinin Geliştirilmesi, MIS ve Müşteri Deneyimi konularındaki projelerin yönetiminden sorumlu oldu. Kariyerine “Stratejik Planlama ve Kurumsal Yönetim”den sorumlu yönetici olarak devam eden Emre Kanaat; stratejik planların geliştirilmesi, iş modellerinin kurgulanarak iş ortakları ekosisteminin kurulması ve kurumsal yönetişim Uygulamalarının hayata geçirilmesi konularında çalıştı.

2007 yılında Vodafone’a katılan Emre Kanaat Stratejik Planlama ,Mobil Pazarlama ve Katma Değerli Servislerin Yönetimi alanlarında sorumluluklar üstlendi. Vodafone Türkiye’de Mobil Pazarlama çalışmalarını başlatarak Vodafone’un bu alanda Türkiye açılımını hayata geçirdi. Halen Vodafone’da Mobil Pazarlama ve İş Ortakları Katma Değerli Servisler alanlarında Kıdemli Müdürü olarak görevine devam etmektedir.