Ufuk Tarhan

M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu, Fütürist, İş-Gelecek Tasarımcısı, İş Avatarı, Teknoloji Misyoneri, Blogger, Internet Yazarı...

ODTÜ Ekonomi mezunu. Öğrenciyken çalışmaya başladı. Bir dönem cam üstüne resimler yaptı, sergi açtı. 1982 yılından bugüne, su motoru, bilişim, telekomünikasyon, tarım ve hayvancılık, ilaç dağıtım gibi sektörlerde ve çeşitli şirketlerde üst düzey yönetici olarak çalıştı.

2001 krizi sonrasında gerçekleştirdiği cesur, yaratıcı uygulamalar nedeniyle, 2002 yılında, Dünya Gazetesi tarafından Bilişim Sektörünün En Başarılı İş Kadını seçildi.

2006′da Türkiye’nin ilk fütürist şirketi M-GEN’i kurdu, girişimci oldu.

Tarhan; fütürist, buluşçu, stratejik, sürdürülebilir geleceğe dönük başarılı iş modelleri ve uygulamaları ile tanınıyor.

2008′de evrensel ölçekte gelecek tasarımı yapan, The Venus Project’in kurucusu Jacque Fresco’yu getirerek, Türkiye’nin ilk Fütüristler Zirvesi’ni tasarladı ve gerçekleştirdi.

2009′da Türkiye’de yine bir ilk olan Bahçeşehir Üniversitesi CO-OP eğitim modelini tasarlayıp, uyguladı. Yurt içi ve dışı otoritelerce, İş Dünyası-Üniversite entegrasyonunda en başarılı modellerden biri diye nitelenen CO-OP, Tarhan’ın en çok ses getiren projelerinden biridir.

2009′da Türkiye’nin ilk Futurizm Okulu’nu gerçekleştirdi

2010′da; 1967′den bu yana yayınlanan ve dünyanın en saygın Fütürizm kaynaklarından biri olan The FUTURIST dergisinin Türkçe hazırlanmasını sağlayarak, Türkiye’ye ilk kez fütürist bir yayın getirdi.

2010′da Türkiye’de ilk kez “Tablet Seminer” adı altında yeni bir seminer modeli uygulamaya başladı. Tablet seminerler; “hayati ipuçlarının bir uzmanla yalınlaştırılarak etkin kullanıma sunulduğu üçer saatlik, sinema-tiyatro biletine yakın bedelde, kolay, pratik, insan-insana iletişime dayalı” paylaşım ortamlarıdır.

Sosyal ağları ve paylaşım sitelerini çok etkin kullanan Tarhan, geniş bir takipçi kitlesine sahip, popüler bir blogger, internet yazarıdır.

Fütürizm, future-horizon scanning (gelecek-ufuk taraması) yöntemleriyle çalışan, gelecek- uzgörü-sosyal medya-nesil farkları-mega trendler üzerine konferans ve seminerler veren Tarhan; Türkiye’deki ilk ve tek kadın fütürist konuşmacıdır.

Tarhan iş-gelecek planlama tasarım-danışmanlık-uygulama hizmetleri, eğitmenlik, executive seviyeler için moderatörlük, yönetici menejerliği yapmaktadır.

Yayınları
Gençlerin başucu kitabı olarak tanınan, “Düşlediğin Gelecek” – 2006
Verne Wheelwright ile yazdığı “Kişisel Gelecek Planlaması” – 2008
Dünyanın ilk-tek-en kısa; kişisel arıtım&yalıtım’ kitapçığı olan ‘to do! – not to do!’ – 2009
Çok sayıda, sektörel ve toplumsal sivil toplum örgütünde başkanlık, yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. Örgütlülüğe inanır, gençlere yüklenilmesine ve savaşa karşıdır. Sıkı bir teknoloji misyoneri, blogger, sivil toplum gönüllüsüdür.