Mustafa İçil

Bölge Pazarlama Direktörü Google Türkiye, Orta Doğu ve Afrika

1972 doğumlu Mustafa İçil, İstanbul Amerikan Robert Kolej’den mezun olduktan sonra üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Daha sonra aynı üniversite ve bölümde yüksek lisans yapmıştır.

Mezun olduğu tarihe kadar çeşitli teknoloji firmalarında yarı zamanlı olarak farklı pozisyonlarda görev alan Mustafa İçil, 1994-1995 yılları arasında Microsoft’un Chicago ofisinde Bilgi Teknolojileri Yöneticisi olarak çalışmıştır. Daha sonra Microsoft Türkiye ofisine Sistem Mühendisi olarak geçmiş, 1998 yılından itibaren de Windows’dan sorumlu Ürün Pazarlama Müdürü olarak görevine devam etmiştir. Bu rolüne parallel olarak Microsoft’un gelişmekte olan pazarlara yönelik stratejilerini takip eden ve Türkiye’deki bilgisayar penetrasyonunu arttırıcı projeleri yürüten ekiplerin proje liderliğini yapmıştır.

2005 yılında Apple IMC firmasına Pazarlama Müdürü olarak geçmiş ve 2 yıl boyunca Apple ve Adobe markalarının pazarlama stratejilerini oluşturmuş ve hayata geçirmiştir.

Mustafa İçil, 2007 yazında Google Türkiye ofisinde Pazarlama Direktörü olarak atandı. Daha sonra Yunanistan pazarı da sorumluluk alanına girmiştir. 2010 yılı itibari ile Türkiye, Orta Doğu ve Afrika pazarlarından sorumlu Bölge Pazarlama Direktörü pozisyonuna getirilmiştir.

Google Bölge Pazarlama Direktörü olarak şu an hem marka yönetimi, hem ürün ve pazar stratejileri, hem de stratejik iş ortaklıkları, hem kanal çalışmaları konusunda Google markasını temsil etmektedir. Buna ek olarak gelişmekte olan yeni pazarlara Google operasyounun taşınması konusunda oluşturulan bir proje gurubunda global olarak pazarlama ekibini temsil etmektedir.

Mustafa İçil, profesyonel iş hayatının yanında farklı konferans, eğitim ve etkinliklerde marka yönetimi, stratejik planlama, pazarlama trendleri ve Internet teknolojileri üzerine seminerler vermektedir.