Barış Öney

Mobilera Holding BV CEO

Yirmibeş yıllık profesyonel yaşamında yurt içi ve yurt dışında çok uluslu şirketlerde ve yatırım bankacılığının önde gelen kuruluşlarında üst düzey görevlerde bulunan Barış Öney, Mart 2009’dan itibaren Mobilera Holding B.V.’nin CEO’luğunu yürütmektedir. Mobilera’ya katılmadan önce ise 3 yıl boyunca Deloitte Kurumsal Finansman Bölümü’nde Ortak olarak görev yapmıştır. Barış Öney Deloitte bünyesinde şirket satın almaları ve birleşmeleri alanında hizmet vermiştir.

Barış Öney şirket yöneticiliklerinde, yatırım bankacılığında, uluslararası stratejik iş geliştirmede, AB ve ABD ilişkileri konularında zengin bir deneyime ve bilgi birikimine sahiptir. Profesyonel kariyerine 1984 yılında mühendis olarak başlayan Öney, 8 yıl boyunca Libya, ABD ve Türkiye’de Fluor Daniel, Procter & Gamble ve Türkiye Petrolleri gibi sektörünün önde gelen çok uluslu ve yerli şirketlerinde proje yöneticiliği faaliyetlerinde bulunmuştur. Mobilera ve Deloitte öncesinde Barış Öney 1994-1997 arası Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nda Kurumsal Finansman Yöneticisi, 1997-2001 arası Yapı Kredi Yatırım’da Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı, 2002-2006 arası ise Turkcell’de Turkcell, Turkcell’in iştirakleri ve ilintili şirketleri için uluslararası stratejik iş ve ilişki geliştirmeden sorumlu üst düzey yönetici olarak çalışmıştır.

Barış Öney 1980’de TED Ankara Kolejinden mezun olduktan sonra sırasıyla Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden 1984 yılında lisans, Fulbright bursiyeri olarak okuduğu University of Texas at Austin Mühendislik Fakültesinden 1989 yılında Yüksek Lisans, University of Tulsa’dan 1990 yılında İşletme Sertifikası, New York Institute of Finance’den 1995 yılında International Corporate Finance Sertifikası ve The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW)’dan 2007 yılında Kurumsal Finansman Diploması derecelerini almıştır.

Öney’in DEİK bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Amerikan İş Konseyi ve TÜSİAD International yürütme kurulu / komisyon üyelikleri bulunmaktadır.